Gdzie i po co stosuje się mierniki prędkości najazdowej?
Mierniki prędkości najazdowej to urządzenia, które wykorzystywane są w ośrodkach szkoleniowych i WORD. Jeśli zastanawiasz się, jak działają mierniki prędkości i gdzie można je wykorzystać, to dowiesz się tego z poniższego artykułu.
Czym są mierniki prędkości najazdowej i na czym polega ich działanie?
Mierniki prędkości najazdowej to urządzenia, które składają się z bramek pomiarowych i wyświetlacza, na którym widoczna jest prędkość pojazdu. To stosunkowo proste urządzenie, które pozwala na dokładne zmierzenie prędkości, a co za tym idzie sprawiedliwe badanie i obiektywną ocenę sprawdzanego pojazdu. Przejazd motocyklu przez początkową bramkę uruchamia układ pomiaru czasu, który zatrzymuje się po przekroczeniu bramki znajdującej się na końcu. Wynik motocyklu widoczny jest na dołączonej do bramek tablicy LED. Tam także widoczna jest prędkość chwilowa. Co więcej, osoba sprawdzająca, czy kierowca nie muszą samodzielnie analizować wyniku. Na tablicy wyświetlana jest automatycznie informacja o tym, czy test został zaliczony, czy też nie. Co istotne, mierniki prędkości najazdowej oferowane przez 3DSI są dokładne, dlatego nie ma mowy o ewentualnej pomyłce czy niedopatrzeniu. Właśnie dlatego wykorzystywane są przez ośrodki egzaminacyjne.
Dlaczego ten test jest istotny i co tak naprawdę wnosi w umiejętności przyszłych motocyklistów? Przede wszystkim sprawdza, czy mają oni odpowiednie wyczucie w kierowaniu pojazdem, ale także sprawdzają, czy posiadają oni umiejętności regulowania prędkości.
Jakie testy można przeprowadzić za pomocą miernika prędkości?
W zależności od wybranej wersji miernika prędkości możesz zyskać dostęp do podstawowej funkcjonalności lub nieco bardziej rozbudowanej. Jednak niezależnie od wybranej wersji, zyskasz możliwość przeprowadzenia kilku rodzajów testów:
- Test na ominięcie przeszkody P1 (min. 50 km/h)
- Test slalom szybki P2 (min. 30 km/h)
- Test slalom szybki P3 (min. 30 km/h)
Miernik działa automatycznie, jednak aby jego pomiar był rzeczowy, należy go wcześniej odpowiednio skalibrować. Głównym warunkiem poprawności przeprowadzonych pomiarów jest wcześniejsze zmierzenie rzeczywistej drogi motocyklisty. Urządzenie jest na tyle proste w obsłudze, że po zapoznaniu się z podstawową instrukcją obsługi, bez problemu poradzisz sobie zarówno z samym przeprowadzeniem testów, jak i wprowadzeniem wszelkich niezbędnych zmian.
Test na ominięcie przeszkody uruchamiany jest za pomocą dedykowanego przycisku (w przypadku miernika prędkości najazdowej MIDDLE w wersji rozbudowanej jest to przycisk 7). Po zaliczeniu testu na wyświetlaczu zapali się zielony sygnalizator, a aby to osiągnąć, należy na całym odcinku utrzymać prędkość większą lub równą 50 km/h.
Miernik prędkości najazdowej – gdzie można go stosować?
Miernik prędkości najazdowej to urządzenie, które jest niezbędne do przeprowadzenia aktualnego testu na prawo jazdy. W związku z tym, że występuje ono w WORD, o posiadanie takiego sprzętu zabiegają także ośrodki kształcenia kierowców, czyli popularne szkoły nauki jazdy. Dzięki temu przyszli kierowcy podczas nauki oswajają się z działaniem urządzenia i są przygotowani do tego, co czeka ich podczas ostatecznego egzaminu na prawo jazdy.
Poza tym, że urządzenia te są korzystne dla kursantów, dostarczają także wielu istotnych informacji instruktorom. Dzięki nim mają oni dane w czasie rzeczywistym i mogą dokładnie przeanalizować zachowanie danego kierowcy. Sprawdzenie prędkości „na oko” byłoby niemożliwe, a dzięki temu urządzeniu instruktor dostaje automatyczną, rzeczową informację, co także znacznie ułatwia jego pracę.
Dzięki temu, że miernik prędkości najazdowej posiadają wbudowany akumulator żelowy o dużej żywotności, mogą także stanowić autonomiczne urządzenia i służyć w miejscach, gdzie niemożliwe jest doprowadzenie zasilania. Co więcej, z powodzeniem sprawdzą się także jako urządzenia przenośne — możesz zabrać miernik ze sobą i zawieźć tam, gdzie akurat będzie potrzebny. Czas działania na w pełni naładowanym akumulatorze określa się na około 10 godzin, więc można śmiało powiedzieć, że jest to samowystarczalne urządzenie.
Kiedy należy ponownie naładować urządzenie?
Na bramkach znajdują się diody, a kiedy zaczną one migać, będzie to oznaczało stopniowe wyładowywanie się akumulatorów znajdujących się w stojakach. Wtedy konieczne jest podłączenie ich do dedykowanej ładowarki. Wystarczy przycisk ustawić w pozycji i podłączyć kable zasilające z ładowarki do stojaka. Podczas ładowania na stojakach będzie widniała czerwona dioda o stałym świetle. Umieszczona jest ona z tylnej strony ładowarki. Urządzenie będzie naładowane w wystarczającym stopniu wtedy, kiedy zgaśnie czerwona dioda, a do tego momentu nie należy przerywać ładowania. Najczęściej pełny proces ładowania wynosi około 8 godzin.